Föräldragrupper

Kontakt

För allmänna frågor om ABC kontakta kontakta plus@stockholm.se

Gäller dina frågor datum och tider för föräldragrupper, vänligen vänd dig direkt till kontaktpersonen i din kommun eller stadsdel. 

För professionella: Frågor som rör Stockholms stad kontakta plus@stockholm.se. Frågor som rör övriga kommuner i landet kontakta livia.van.leuven@stud.ki.se

 

Kontaktpersoner inom Stockholms stad: 

Bromma

Kontaktperson: Susanne Olsson

Tel: 08 - 508 06 123

E-post: susanne.a.olsson@stockholm.se

 

Enskede-Årsta-Vantör

Kontaktperson: Lena Eidebo

Tel: 08 - 508 14 776

E-post: lena.eidebo@stockholm.se

 

Farsta

Kontaktperson: Gabriella Luoma

Tel: 08 - 508 18 129

E-post: gabriella.luoma@stockholm.se

 

Hägersten-Liljeholmen

Kontaktperson: Ulrika Hedbom

E-post: ulrika.hedbom@stockholm.se

 

Hässelby-Vällingby

Kontaktperson: Petra Thomassen

E-post: petra.thomassen@stockholm.se

 

Kungsholmen

Kontaktperson:  Anna Roszenkrants

E-post: anna.rozenkrants@stockholm.se

 

Norrmalm

Kontaktperson: Susanne Carlberg

Tel: 08 - 508 09 217

E-post: susanne.carlberg@stockholm.se
 

 

Rinkeby-Kista

Kontaktperson: Lena Wuopio

Tel: 08 - 508 01 542

E-post: lena.wuopio-hammarstrom@stockholm.se 

Kontaktperson: Louise Jansson

E-post: louise.jansson@stockholm.se

 

Skarpnäck

Kontaktperson: Christina Graveley

E-post: christina.graveley@stockholm.se

 

Skärholmen

Kontaktperson: Norin Shahzad

E-post: norin.shahzad@stockholm.se

 

Spånga-Tensta 

Kontaktperson: Lars Johansson 

E-post: lars.johansson@stockholm.se

 

Södermalm 

Kontaktperson: Elin Brinck

E-post: elin.brinck@stockholm.se

 

Älvsjö

Kontaktperson: Carite Ericson

E-post: carite.ericson@stockholm.se

 

Östermalm

Kontaktperson: Lisbeth Lindman

Tel: 08 - 508 101 02

E-post: lisbeth.lindman@stockholm.se

 

Bor du utanför Stockholm stad var god kontakta socialtjänsten inom din kommun.

Karolinska Insitutet ansvarar för förvaltning av ABC utanför Stockholms stad och de har en lista med kontaktpersoner för övriga kommuner i landet: https://www.ipsykologi.se/projekt/komet-abc/information-till-foeraeldrar