Föräldragrupper

Kontakt

För allmänna frågor om ABC, vänligen kontakta oss på plus@stockholm.se

Gäller dina frågor datum och tider för föräldragrupper, vänligen vänd dig direkt till kontaktpersonen i din kommun eller stadsdel. 

För professionella: För frågor som rör Stockholms kommun vänligen kontakta plus@stockholm.se och för frågor som rör övriga kommuner i landet vänligen kontakta martin@forster.se

 

Kontaktpersoner i kommuner och stadsdelar:

Arjeplog

Kontaktperson: Marlies Vikberg

Epost: marlies.vikberg@arjeplog.se

 

Arvidsjaur

Kontaktperson: Anne-Lie Grundström

Epost: tagm08@arvidsjaur.se

 

Borås

Kontaktperson: Anna Eklund

Epost: anna.eklund@boras.se

 

Botkyrka 

Kontaktperson: Mantha Kasagianni

Epost: mantha.kasagianni@botkyrka.se

 

Bromma

Kontaktperson: Charlie Sanrell

E-post: charlie.sanrell@stockholm.se

Kontaktperson: Karin Persson-Gode

Tel: 08 - 508 061 68

E-post: karin.persson-gode@stockholm.se

 

Bromölla

Kontaktperson: Ida Karlsson

Tel: 0456 - 82 25 89

E-post: ida.karlsson@bromolla.se

 

Enskede-Årsta-Vantör

Kontaktperson: Lena Eidebo

Tel: 08 - 508 14 776

E-post: lena.eidebo@stockholm.se

 

Falköping

Kontaktperson: Helena Blom

Tel: 0515-885418

E-post: helena.blom@edu.falkoping.se

 

Farsta

Kontaktperson: Gabriella Luoma

Tel: 08 - 508 18 129

E-post: gabriella.luoma@stockholm.se

 

Gagnef

Kontaktperson: Anette Forsberg

E-post: anette.forsberg@gagnef.se

 

Gnesta

Kontaktperson: Astrid Thörner

Tel: 0158 - 27 53 13, 070 - 340 05 00

E-post: astrid.thorner@gnesta.se

 

Gotland

Kontaktperson: Annica Jonsson

E-post: annica.jonsson@gotland.se

 

Grästorp

Kontaktperson: Linda Hurtig

Tel: 0514-582 85

E-port: linda.hurtig@grastorp.se

 

Gällivare

V.g. kontakta kommunen för vidare information: post@gallivare.se

 

Gävle

Kontaktperson: Carina Hallberg

Tel: 026 - 15 74 31

E-post: carina.hallberg@lg.se

 

Göteborg/Centrum

Kontaktperson: Kariann Knutzen

E-post: kariann.knutzen@centrum.goteborg.se

 

Göteborg/Angered

Kontaktperson: Birgitta Holmström

Tel 031 - 365 12 32

E-post: birgitta.holmstrom@angered.goteborg.se

 

Göteborg/Majorna-Linné

Kontaktperson: Anna Lindau

E-post: anna.lindau@majornalinne.goteborg.se

 

Göteborg/Norra Hisingen

Kontaktperson: Madeleine Högenberg

E-post: madeleine.hogenberg@norrahisingen.goteborg.se

 

Göteborg / Stadsmissionen

Kontaktperson: Ulrika Thieme Högberg

E-post: ulrika.thiemehogberg@stadsmissionen.org

 

Göteborg/Västra Hisingen

V.g. kontakta kommunen för vidare information: goteborg@goteborg.se 

 

Göteborg/Västra Göteborg

Kontaktperson: Christina Sundblad

E-post: christina.sundblad@vastra.goteborg.se

 

Göteborg/Örgryte-Härlanda

Kontaktperson: Liselott Utberg

E-post: liselott.utberg@oh.goteborg.se

Kontaktperson: Karin Lundbladh

E-post: karin.lundbladh@orgryteharlanda.goteborg.se

 

Göteborg/Östra

Kontaktperson: Gabriella Bissette

E-post: gabriella.bissette@ostra.goteborg.se

 

Götene

Kontaktperson: Susann Sundberg

E-post: susann.sundberg@gotene.se

 

Habo

Kontaktperson: Ulrika Ohlsson

Tel: 0708 - 48 73 62, 036 - 442 84 05

Ulrika.Ohlsson@habokommun.se

 

Haninge Anmäl dig här till föräldragrupp i Haninge

Kontaktperson: Inger Dahlberg

Tel: 08-606 83 67, 070-422 07 38

E-post: inger.dahlberg@haninge.se

 

Haparanda

Kontaktperson: Marja-Terttu Huovinen

E-post: marja-terttu.huovinen@haparanda.se

 

Hedemora

Kontaktperson: Linn Gråhns

E-post: linn.grahns@hedemora.se

 

Hjo

V.g. kontakta kommunen för vidare information: kommunen@hjo.se 

 

Huddinge

Kontaktperson: Britt-Inger Röcklinger

E-post: britt-inger.rocklinger@huddinge.se

 

Hudiksvall

V.g. kontakta kommunen för vidare information: kommun@hudiksvall.se 

 

Hägersten-Liljeholmen

Kontaktperson: Ulrika Hedbom

E-post: ulrika.hedbom@stockholm.se

 

Härjedalen

Kontaktperson: Agneta Roberts

E-post: agneta.roberts@herjedalen.se

 

Hässelby-Vällingby

Kontaktperson: Suzan Jacobsson, Alison Salinas

E-post: suzan.jacobsson@stockholm.se, alison.salinas@stockholm.se


Jokkmokk

Kontaktperson: Thomas Bäckman

E-post: thomas.backman@jokkmokk.se


Kalix

Kontaktperson: Lena Gählman

E-post: lenagahlman@hotmail.com

 

Karlsborg

Kontaktperson: Anna Fritzson

E-post: anna.fritzson@karlsborg.se

 

Kiruna

Kontaktperson: Monika Autio

E-post: mao@kommun.kiruna.se

 

Kramfors

Kontaktperson: Lena Wälivaara

E-post: lena.walivaara@kramfors.se

 

Kungsholmen

Kontaktperson: Anna Granell

Tel: 08 - 508 08 593

E-post: anna.granell@stockholm.se

 

Kungälv

Kontaktperson: Carina Wahlqvist

E-post: carina.wahlqvist@kungalv.se

 

Krokom

Kontaktperson: Rolf Pehrsson

Tel: 0640 - 164 31

E-post: rolf.pehrsson@krokom.se

 

Laholm

Kontaktperson: Linda Erlandsson

E-post: linda.erlandsson@laholm.se

 

Leksand

Kontaktperson: Jonas Rosling

E-post: jonas.rosling@leksand.se

Kontaktperson: Sabine Emriksson

E-post: sabine.emriksson@leksand.se

 

Lidköping

Kontaktperson: Marie Pilfalk

E-post: marie.pilfalk@broholmskolan.se

 

Ljungby

Kontaktperson: Mia Eriksson

E-post: maria.eriksson@ljungby.se

 

Lomma

Kontaktperson: Bengt-Åke Olsson

E-post: bengt-ake.olsson@lomma.se

 

Luleå

Kontaktperson: Johanna Henriksson

Tel: 0920-45 45 80

E-post: johanna.henriksson@soc.lulea.se

 

Lund

Kontaktperson: Kerstin Karlsson

E-post: kerstin.karlsson@lund.se

 

Malmö

Kontaktperson: Johan Bjerin

E-post: johan.bjerin@malmo.se

 

Mora

Kontaktperson: Ewa Hjelm

E-post: hjelmewa@icloud.com

 

Nacka

Kontaktperson: Tina Lundin

Tel 08 - 718 98 77, 070 - 431 98 67

E-post: tina.lundin@nacka.se

 

Nordmaling

Kontaktperson: Anita Näslund

Tel 0930 - 140 62, 070 - 661 19 68

E-post: anita.naslund@nordmaling.se

 

Norrmalm

Kontaktperson: Susanne Carlberg

Tel: 08 - 508 09 217

E-post: susanne.carlberg@stockholm.se
 

Norrtälje

Kontaktperson: Eva Paulsén

Tel: 0176-284218, 0739623952

E-post: eva.paulsen@norrtalje.se
 

Norsjö

Kontaktperson: Nina Liden

E-post: nina.liden@norsjo.se

 

Nyköping

Kontaktperson: Anna-Karin Hammar

E-post: anna-karin.hammar@nykoping.se

 

Nynäshamn

V.g. kontakta kommunen för vidare information: kommunstyrelsen@nynashamn.se

 

Orsa

V.g. kontakta kommunen för vidare information: orsa.kommun@orsa.se

 

Pajala

Kontaktperson: Anna-Lisa Mäkitalo

Telefon: 0978 - 120 64, 072 - 204 58 87

E-post: anna-lisa.makitalo@pajala.se

 

Piteå

Kontaktperson: Louise Nilsson

E-post: louise.nilsson@pitea.se


Ragunda

Kontaktperson: Margaretha Leandersson

E-post: margaretha.leandersson@ragunda.se

 

Region västra Götaland

Kontaktperson: Zophia Mellgren

E-post: zophia.mellgren@vregion.se

Kontaktperson: Sofia Odersjö

E-post: sofia.odersjo@vregion.se

 

Rinkeby-Kista

Kontaktperson: Lena Wuopio

Tel: 08 - 508 01 542

E-post: lena.wuopio-hammarstrom@stockholm.se 

Kontaktperson: Louise Jansson

E-post:louise.jansson@stockholm.se"> louise.jansson@stockholm.se

 

Robertsfors

Kontaktperson: Margareta Andersson

E-post: MWM@robertsfors.se

 

Rättvik

Kontaktperson: Ulrika Mases

Tel: 0248 - 703 29

E-post: ulrika.mases@rattvik.se

Kontaktperson: Marie Englander

Tel: 0248 - 703 11

E-post: marie.englander@rattvik.se

 

Sandviken

V.g. kontakta kommunen för vidare information: kommun@sandviken.se

 

Sigtuna

Kontaktperson: Marie Unander-Scharin

Tel: 08 - 591 262 16, 070 - 362 27 34

E-post: marie.unander-scharin@sigtuna.se

 

Skarpnäck

Kontaktperson: Magnus Braun

Tel: 08 - 508 17 305

Kontaktperson: Christina Graveley

E-post:christina.graveley@stockholm.se"> christina.graveley@stockholm.se

 

Skellefteå

Kontaktperson: Fredrik Hedman

E-post: fredrik.hedman@skelleftea.se

 

Skärholmen

Kontaktperson: Therese de Laval

Tel: 08-508 24 059

E-post: therese.de.laval@stockholm.se

 

Skövde

Kontaktperson: Patrik Friberg

E-post: patrik.friberg@skovde.se

 

Sollentuna

V.g. kontakta kommunen för vidare information: kontaktcenter@sollentuna.se 

 

Sorsele

Kontaktperson: Anna Fransson

E-post: anna.fransson@sorsele.se

 

Spånga-Tensta 

Kontaktperson: Gerd Lundquist

Tel: 08 508 41 963

E-post: gerd.lundquist@stockholm.se
 
 

Stenungsund

Kontaktperson: Carina Johansson Strandberg

E-post: carina.johansson-strandberg@stenungsund.se

 

Stockholms stift Svenska kyrkan 

Kontaktperson: Elisabet Hillbratt

Tel: 08-555 670 43, 0768-83 80 85

E-post: elisabet.hillbratt@svenskakyrkan.se

 

Strömsund 

Kontaktperson: Berit Holter

E-post: berit.holter@stromsund.se

 

Sundbyberg

Kontaktperson: Carina Bäsén

Tel: 08-706 8217

E-post: carina.basen@sundbyberg.se

 

Sundsvall

Kontaktperson: Helena Ringström

E-post: helena.ringstrom@sundsvalll.se

 

Sävsjö

Kontaktperson: Iren Hjälte

E-post: iren.hjalte@savsjo.se

 

Södermalm 

Kontaktperson: Ewa-Carin Persson

E-post: ewa-carin.persson@stockholm.se

Kontaktperson: Elin Brinck

E-post: elin.brinck@stockholm.se

 

Södertälje

V.g. kontakta kommunen för vidare information: kontaktcenter@sodertalje.se

 

Tibro

Kontaktperson: Reidun Karlsson

E-post: reidun.karlsson@tibro.se

 

Tidaholm

Kontaktperson: Anja Johansson 

E-post: anja.johansson@tidaholm.se

      

 

Trelleborg

Kontaktperson: Ann-Britt Björklund

E-post: ann-britt.bjorklund@skola.trelleborg.se

 

Trosa

Kontaktperson: Annemarie Björnson

Tel: 0156 - 520 65

E-post: annemarie.bjornson@trosa.se

 

Tyresö

Kontaktperson: Christer Gulbrandsen

Tel: 070 - 488 95 64

E-post: christer.gulbrandsen@tyreso.se

 

Töreboda

Kontaktperson: Carina Carlström

E-post: carina.carlstrom@toreboda.se

 

Ulricehamn

Kontaktperson: Monica Knutsson

Tel: 0766 - 43 53 39

E-post: monica.knutsson@ulricehamn.se

Kontaktperson: Lena Jones

Tel: 0766 - 43 59 20

E-post: lena.jones@ulricehamn.se

 

Uddevalla

Kontaktperson: Kristin Andreasson

E-post: kristin.andreasson@uddevalla.se 

 

Umeå

Kontaktperson: Sari Vihtari

Tel: 070 - 581 07 18

E-post: sari.vihtari@umea.se

 

Upplands Väsby

Kontaktperson: Karin Oldegård Ljunggren

Tel: 08-590 97 080 mobil: 073-910 40 80

E-post: karin.ljunggren@upplandsvasby.se

 

Vallentuna

Kontaktperson: Fredrik Sandell

Tel: 08 - 587 851 75

E-post: fredrik.sandell@vallentuna.se

 

Vara

Kontaktperson: Lillemor Mayborn

E-post: lillemor.mayborn@vara.se

 

Vaxholm

Kontaktperson: Madeleine Larsson

Tel: 08 - 522 462 42

E-post: madeleine.larsson@vaxholm.se

 

Vilhelmina

Kontaktperson: Ingrid Karlsson

E-post: ingrid.karlsson@vilhelmina.se

 

Vårgårda

Kontaktperson: Helena Torild

E-post: helena.torild@vargarda.se

 

Västerås

Kontaktperson: Carina Bölenius Andréasson

Tel: 021 - 39 87 33

E-post: carina.bolenius.andreasson@vasteras.se

 

Växjö

Kontaktperson: Camilla Kronholm

Tel: 0470-415 25

E-post: camilla.kronholm@vaxjo.se

 

Ånge

Kontaktperson: Mona Engholm

E-post: mona.engholm@ange.se

 

Åsele

Kontaktperson: Marina Englund

E-post: marina.englund@asele.se

 

Älvsbyn

Kontaktperson: Kristina Häggström

Tel: 0929-17280, 070-2284476

E-post: kristina.haggstrom@edu.alvsbyn.se

 

Älvsjö

Kontaktperson: Carite Ericson

E-post: carite.ericson@stockholm.se

 

Östermalm

Kontaktperson: Lisbeth Lindman

Tel: 08 - 508 101 02

E-post: lisbeth.lindman@stockholm.se

 

Östersund

V.g. kontakta kommunen för vidare information: kundcenter@ostersund.se 

 

Österåker

Kontaktperson: Pauline Gröholt

Tel: 08 - 540 812 89

E-post: pauline.groholt@osteraker.se

 

Överkalix

Kontaktperson: Jeanette Hademalm-Berg

E-post: jeanette.hademalm-berg@overkalix.se

 

Övertorneå

Kontaktperson: Sofi Wiippa

E-post: sofi.wiippa.lahti@overtornea.se