Föräldragrupper

Är du intresserad av att bli gruppledare i ABC? 

För att få utbilda dig till gruppledare i ABC ska du...

... arbeta med föräldrar och/eller barn.
... ha erfarenhet av att hålla grupper.
... ha möjlighet i din tjänst eller arbetssituation att ge ABC föräldraträffar efter avslutad utbildning.
... ha egen motivation att ha ABC föräldragrupper och gå utbildningen.
... ha möjlighet att delta i  lokala nätverksträffar, fortbildning och handledning efter avslutad utbildning.

Eftergymnasial utbildning är meriterande och kan ligga till grund för prioriteringar mellan ansökningar.

Proffessionella anställda i stockholms stad anmäler sig till gruppledarutbildning här: plusportalen.se, övriga anmälningar sker här: ipsykologi.se/projekt/komet-abc/utbildning/gruppledarutbildningar

 

För dig som är gruppledare i ABC

Här finns mer om Karolinska Institutets instruktötsutbildning i ABC: https://www.ipsykologi.se/projekt/komet-abc

 

Förteckning över utbildade ABC instruktörer

Förutom instruktörerna på PLUS dessa certifierade insntruktörer utbilda personer som uppfyller kriterierna ovan till ABC gruppledare.
 

Botkyrka
Mantha Kasagianni
mantha.kasagianni@botkyrka.se

Haninge
Elisabet Hillbratt Haninge
elisabet.hillbratt@svenskakyrkan.se
Inger Dahlberg 
inger.dahlberg@haninge.se

Huddinge
Britt-inger Röcklinger
britt-inger.rocklinger@huddinge.se

Leksand
Jonas Rosling
jonas.rosling@leksand.se
Sabine Emriksson
sabine.emriksson@leksand.se

Luleå

EvaLena Johansson

evalena.johansson.bergman@soc.lulea.se

Susann Strömbäck 

susann.stromback@skol.lulea.se
 
Nacka
Tina Lundin
tina.lundin@nacka.se
Maria Malmgren
maria.malmgren@nacka.se

Solna
Karin Hellberg
karin.hellberg@solna.se

Stockholm
Enskede-Årsta-Vantör
Lena Eidebo
lena.eidebo@stockholm.se
Mia (maria) Stavling
maria.stavling@stockholm.se

Hägersten-Liljeholmen
Siv Hörnberg
siv.hornberg@stockholm.se

Hässelby-Vällingby
Suzan Jacobson  
suzan.jacobson@hasselby.stockholm.se

Norrmalm
Elin Brinck
elin.brinck@stockholm.se
Maria Sköld
maria.skold@stockholm.se
Mia Lindström
mia.lindstrom@stockholm.se

Rinkeby-Kista
Lotta Kihlberg
charlotte.kihlberg@svenskakyrkan.se
Lillemor Odelind
lillemor.odelind@stockholm.se

Skarpnäck
Ewa Brask
ewa.brask@stockholm.se
Maria Jonsson
ac35231@stockholm.se

Spånga Tensta
Carina Nyström
carina.h.nystrom@stockholm.se
Gerd Lundquist
gerd.lundquist@stockholm.se
Margareta Boalt
margareta.boalt@stockholm.se
Simone Ohrling
simone.ohrling@stockholm.se

Södermalm
Annabel Ronnehed 
annabel.ronnehed@stockholm.se

Älvsjö
Christina Graveley
christina.graveley@stockholm.se
Nicoline Isacson
nicoline.isacson@stockholm.se

Östermalm
Josef Elveskog
josef.elveskog@stockholm.se
Lisbeth Lindman
lisbeth.lindman@stockholm.se

Södertälje
Annika Jenefors
annika.jenefors@sodertalje.se
Eva Isaksson
eva.a.isaksson@sodertalje.se
Pia Sjöman
pia.sjoman@sodertalje.se

Trosa
Annemarie Bjömson
annemarie.bjornson@trosa.se

Umeå
Kerstin Einemo
kerstin.einemo@umea.se
Sari Vihtari Umeå
sari.vihtari@umea.se

Upplands Väsby
Jessica Petersson
jessica.petersson@upplandsvasby.se
 

Östersund
Sigrid Landgren
sigrid.landgren@zonline.se

 

Finns inte din kommun med? Se här för lista på instruktörer utbildade på Karolinska Institutet från år 2017: https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vRzKhymjB_FOVauv4WNre794j-QliNh8TAD_SSWzB1NDEGlBnsgCOKWXjn-hDERVW8DU3RTkU_uWV5m/pubhtml