Föräldragrupper

För dig som är gruppledare i ABC och Komet

Under våren 2018 kommer Karolinska Institutet erbjuda instruktörsutbildning i ABC och Komet.

Information om utbildningen kan du läsa mer om här:  www.forster.se/utbildning2018

Är du intresserade av att bli gruppledare i ABC?

Kriterier för att bli gruppledare:

För att få utbilda dig till gruppledare i ABC ska du...

... arbeta med föräldrar och/eller barn.
... ha erfarenhet av att hålla grupper.
... ha möjlighet i din tjänst eller arbetssituation att ge ABC föräldraträffar efter avslutad utbildning.
... ha egen motivation att ha ABC föräldragrupper och gå utbildningen.
... ha möjlighet att delta i  lokala nätverksträffar, fortbildning och handledning efter avslutad utbildning.

Eftergymnasial utbildning är meriterande och kan ligga till grund för prioriteringar mellan ansökningar.

Filer
För dig som är utbildad ABC-gruppledare finns alla filer numera på Plusportalen.

 

Förteckning över utbildade ABC instruktörer

Förutom oss på PLUS kan dessa certifierade insntruktörer utbilda personer som uppfyller kriterierna ovan till ABC gruppledare.
 

Botkyrka
Mantha Kasagianni
mantha.kasagianni@botkyrka.se

Haninge
Elisabet Hillbratt Haninge
elisabet.hillbratt@svenskakyrkan.se
Inger Dahlberg 
inger.dahlberg@haninge.se

Huddinge
Britt-inger Röcklinger
britt-inger.rocklinger@huddinge.se

Leksand
Jonas Rosling
jonas.rosling@leksand.se
Sabine Emriksson
sabine.emriksson@leksand.se

Luleå
Daniel Johansson
daniel.johansson@soc.lulea.se


Helena Lindqvist
helena.lindqvist@soc.lulea.se

Nacka
Tina Lundin
tina.lundin@nacka.se
Maria Malmgren
maria.malmgren@nacka.se

Solna
Karin Hellberg
karin.hellberg@solna.se

Stockholm
Enskede-Årsta-Vantör
Lena Eidebo
lena.eidebo@stockholm.se
Mia (maria) Stavling
maria.stavling@stockholm.se

Hägersten-Liljeholmen
Siv Hörnberg
siv.hornberg@stockholm.se

Hässelby-Vällingby
Suzan Jacobson  
suzan.jacobson@hasselby.stockholm.se

Norrmalm
Elin Brinck
elin.brinck@stockholm.se
Maria Sköld
maria.skold@stockholm.se
Mia Lindström
mia.lindstrom@stockholm.se

Rinkeby-Kista
Lotta Kihlberg
charlotte.kihlberg@svenskakyrkan.se
Lillemor Odelind
lillemor.odelind@stockholm.se

Skarpnäck
Ewa Brask
ewa.brask@stockholm.se
Maria Jonsson
ac35231@stockholm.se

Spånga Tensta
Carina Nyström
carina.h.nystrom@stockholm.se
Gerd Lundquist
gerd.lundquist@stockholm.se
Margareta Boalt
margareta.boalt@stockholm.se
Simone Ohrling
simone.ohrling@stockholm.se

Södermalm
Annabel Ronnehed 
annabel.ronnehed@stockholm.se

Älvsjö
Christina Graveley
christina.graveley@stockholm.se
Nicoline Isacson
nicoline.isacson@stockholm.se

Östermalm
Josef Elveskog
josef.elveskog@stockholm.se
Lisbeth Lindman
lisbeth.lindman@stockholm.se

Södertälje
Annika Jenefors
annika.jenefors@sodertalje.se
Eva Isaksson
eva.a.isaksson@sodertalje.se
Pia Sjöman
pia.sjoman@sodertalje.se

Trosa
Annemarie Bjömson
annemarie.bjornson@trosa.se

Umeå
Kerstin Einemo
kerstin.einemo@umea.se
Sari Vihtari Umeå
sari.vihtari@umea.se

Upplands Väsby
Jessica Petersson
jessica.petersson@upplandsvasby.se
 

Östersund
Sigrid Landgren
sigrid.landgren@zonline.se