Föräldragrupper

Är du intresserad av att bli gruppledare i ABC? 

För att få utbilda dig till gruppledare i ABC ska du...

... arbeta med föräldrar och/eller barn.
... ha möjlighet i din tjänst eller arbetssituation att ge ABC föräldraträffar efter avslutad utbildning.
... ha egen motivation att ha ABC föräldragrupper och gå utbildningen.
... ha möjlighet att delta i  lokala nätverksträffar, fortbildning och handledning efter avslutad utbildning.

Eftergymnasial utbildning och erfarenhet av att hålla grupper är meriterande och kan ligga till grund för prioriteringar mellan ansökningar.

Proffessionella anställda i stockholms stad anmäler sig till gruppledarutbildning här: plusportalen.se, övriga anmälningar sker här: ipsykologi.se/projekt/komet-abc/utbildning/gruppledarutbildningar

 

För dig som är gruppledare i ABC

Här finns mer om Karolinska Institutets instruktötsutbildning i ABC: https://www.ipsykologi.se/projekt/komet-abc

Förteckning över utbildade ABC instruktörer. Förutom instruktörerna på PLUS kan dessa certifierade instruktörer utbilda personer som uppfyller kriterierna ovan till ABC-gruppledare.
 

Stockholms stad 

Enskede-Årsta-Vantör
Anna Holgersson, anna.holgersson@stockholm.se
Carina Nyström, carina.h.nystrom@stockholm.se
Mia (Maria) Stavling, maria.stavling@stockholm.se

Hässelby-Vällingby
Suzan Jacobson, suzan.jacobson@edu.stockholm.se
Emma Walve, emma.walve@stockholm.se

Rinkeby-Kista
Lotta Kihlberg, charlotte.kihlberg@svenskakyrkan.se
Margareta Boalt, margareta.boalt@stockholm.se

Skarpnäck
Maria Jonsson, ac35231@edu.stockholm.se
Christina Graveley, christina.2.graveley@edu.stockholm.se

Spånga Tensta
Simone Ohrling, simone.ohrling@stockholm.se

Skärholmen
Mantha Kasagianni, mantha.kasagianni@stockholm.se

Södermalm
Annabel Ronnehed, annabel.ronnehed@edu.stockholm.se
Elin Brinck, elin.brinck@edu.stockholm.se
Mia Lindström, mia.lindstrom@edu.stockholm.se

Östermalm
Josef Elveskog, josef.elveskog@stockholm.se

Stockholms stad, övrig
Maria Sköld, maria.skold@stockholm.se

 

Övriga landet 

Botkyrka
Lisbeth Lindman, lisbeth.lindman@botkyrka.se

Haninge
Elisabet Hillbratt, elisabet.hillbratt@svenskakyrkan.se
Inger Dahlberg, inger.dahlberg@haninge.se

Huddinge
Britt-inger Röcklinger, britt-inger.rocklinger@huddinge.se

Leksand
Jonas Rosling, jonas.rosling@leksand.se
Sabine Emriksson, sabine.emriksson@leksand.se

Luleå
EvaLena Johansson, evalena.johansson.bergman@soc.lulea.se
Susann Strömbäck, susann.stromback@skol.lulea.se

Nacka
Tina Lundin, tina.lundin@nacka.se
Maria Malmgren, maria.malmgren@nacka.se

Solna
Karin Hellberg, karin.hellberg@solna.se

Sundbyberg
Lillemor Odelind, lillemor.odelind@sundbyberg.se

Södertälje
Annika Jenefors, annika.jenefors@sodertalje.se
Eva Isaksson, eva.a.isaksson@sodertalje.se
Pia Sjöman, pia.sjoman@sodertalje.se

Trosa
Annemarie Bjömson, annemarie.bjornson@trosa.se

Umeå
Kerstin Einemo, kerstin.einemo@umea.se
Sari Vihtari Umeå, sari.vihtari@umea.se

Upplands Väsby
Jessica Petersson, jessica.petersson@upplandsvasby.se

Östersund
Sigrid Landgren, sigrid.landgren@zonline.se

 

Finns inte din kommun eller stadsdel med? Se här för lista på instruktörer utbildade på Karolinska Institutet från år 2017: https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vRzKhymjB_FOVauv4WNre794j-QliNh8TAD_SSWzB1NDEGlBnsgCOKWXjn-hDERVW8DU3RTkU_uWV5m/pubhtmll

Är du instruktör men inte med på listan? Kontakta oss på plus@stockholm.se så hjälper vi dig.